آموزش کراتین در کرج

کراتینه کردن مو چیست؟

در بدن انسانها پروتئینی با ساختار فیبری به نام کراتین میباشد که در ،موها ناخنها و در بافت اپیتلیوم ( بافت پوششی ( پوست وجود دارد. کراتین در بخشهایی از بدن حیوانات هم وجود دارد مثلاً سمها ،شاخها، پشم و پرهای آنها سرشار از کراتین هستند کراتین یکی از اجزای سازندهی ،موها ناخنها و پوست است و برخی از انواع کراتین همچنین فعالیتهای سلولی حیاتی مانند تولید پروتئین و رشد سلولی را تنظیم می کند .

کراتین تراپی یک فرآیند شیمیایی است که موهای آسیب دیده را ترمیم، صاف و درخشان می کند این روش درمانی تا ۶ ماه ماندگاری دارد کراتین یکی از پوتئینهای اصلی ساختاری در بدن انسان و سایر جانداران است.این پروتئین در قسمتهای مختلف بدن وجود دارد کراتین پروتئین اصلی موجود در موها است که باعث درخشندگی و صاف شدن موهایی که وز و یا فر هستند میباشند موهای بعضی از افراد دارای کراتین بالایی که این امر موجب صاف و لخت شدن آنها میشود.

بعضی دیگر به علت کمبود کراتین دارای موهای وز بوده و در ساختار موهای آنها فضاهایی خالی از این پروتئین به چشم می خورد با کراتینه کردن موها ذرات آن به داخل فولیکولهای مو رفته و پروتئین را به مناطق آسیب دیده تزریق میکند. در این صورت موها سالم تر و شاداب تر به نظر

رسند.

عوامل محیطی اعم از مواد شیمیایی نظیر دکلره مو دمای بالای سشوار و اتو مو، نور مستقیم آفتاب ، کرمها و مواد شیمیایی، سیگار ، مصرف مواد غذایی مضر و غیره … می توانند در تخریب این پروتئین ساختاری و مهم تاثیر گذار .باشند به همین سبب در روش های جدید احیای مو از جمله کراتین و کراتینه مو از این پروتئین ساختاری مستقیماً جهت احیای موی آسیب دیده و یا صاف کردن موهای فر استفاده میشود. )

 

انواع کراتین

کراتین با منشاء حیوانی :

این نوع کراتین یکی از بهترین نوع برای کراتینه مو با منشاء طبیعی است و شامل کراتینه غنی و خالص میباشد .معمولاً از سخت پوستان و مهره داران ( لاکپشت ، خرچنگ و غیره….)استخراج میشود که بیشتر در شرق آسیا استفاده می شود.و به دلیل بالا بودن هزینه کمتر از آن استفاده میشود.

کراتین با منشاء گیاهی

این نوع کراتین از یک نوع درخت استوایی که در برزیل یافت مـیشودبه دست می اید،صمغ این درخت حاوی درصد بالایی کراتین میباشد که برای تقویت ساقه مو بسیار مفید شود بدست می آید است این کراتین سخت پیدا میشود

 کراتین با منشاء شیمیایی:

این نوع کراتین معمولا حاوی کراتین هیدرولیزه شده و مواد شیمیایی می باشند که در موقع اتو کشی و سشوار موهایی که آغشته به مواد کراتینه هستند نوعی گاز تند و خطر ناکبه نام فرمالدئید متصاعد میشود که ممکن است به مرور زمان باعث ایجاد ناراحتی های ریوی شود و حتی سرطان زا هم هستند .

انواع مواد کراتین برحسب قرنطینه:

کراتین دو نوع هستند :کراتینه با قرنطینه که باید مواد روی موها تا ۷۲ ساعت یا سه روز بماندو دست نخورد و طی این سه روز موها نباید خیس شود و بعد از سه روز موها شسته می شود صافی این نوع کرانینه تا ۷ ماه دوام دارد

نوع دیگر کراتینه بدون قرنطینه است که بعد از انجام مراحل کراتین کردن بلافاصله یا با مکث ۴۵ تا ۶۰ دقیقه موها شسته میشود. صافی این نوع کراتینه تا حدود یک سال ماندگاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *